Šikanovanie je,

ak jedno dieťa alebo skupina detí hovorí inému škaredé a nepríjemné veci, bije ho, kope, vyhráža sa mu, zamyká ho v miestnosti a podobne. Tieto incidenty sa môžu často opakovať a pre šikanované dieťa je obťažné, aby sa samo ubránilo. Ako šikanovanie môžu byť označené tiež opakované posmešky, nepekné poznámky
o rodine
.

Ako šikanovanie obvykle neoznačujeme občasnú bitku alebo hádku približne rovnako fyzicky vybavených súperov. Šikanovanie je zaraďované aj medzi syndróm CAN, je to však veľmi špecifický problém, lebo sa odohráva vo väčšine prípadov v kolektíve rovesníkov (škola, záujmové a športové oddiely, tábory, existujú aj prípady dospelých šikanujúcich osôb).

Fyzické útoky môžu byť nielen na osobu šikanovaného školáka, ale aj na jeho veci - školské potreby, úlohy, oblečenie, desiate. Najohrozenejšími sú ale city detí, ktoré sú poškodzované bezcitnosťou, hrubosťou, ohováraním, podozrievaním a inými.

Častejšie šikanujú chlapci, zaháňaním priateľov do otrockého postavenia - čistenie topánok, posluha, prinášanie peňazí a desiatej.
Rafinovanejšie to robia dievčatá, ktoré podceňujú spolužiačky, nepríjmú ich medzi seba a odmietajú účasť na zábavách.

Je nutné zaoberať sa osobou šikanujúceho i šikanovaného. Pre násilníka je typická snaha panovať okoliu. Je spôsobená spravidla dominujúcou postavou rodiča, alebo k násiliu benevolentnou výchovou, v snahe urobiť zo syna "chlapa". Charakteristikami obetí sú zväčša submisivita, telesná slabosť, akýkoľvek handicap.

Veľkým problémom šikany je postoj okolia. Deti sa totiž iba tak klbčia a  takýmto spôsobom sa veľmi ľahko prehliadne hranica, kedy sa z občasných potyčiek stane šikana.

Najčastejšími príznakmi a dôsledkami šikanovania sú:
                                       - odmietanie dochádzky do školy
                                       - zhoršenie prospechu
                                       - chodenie domov o hlade
                                       - poškodené veci, "miznúce" peniaze
                                       - sebadeštrukčné pokusy, krik a rany na tele
                                       - prejavy nezúčastnenosti, utajovanie príčin týchto príznakov.

Najdôležitejšie pri šikane, je jej rozhodné odsúdenie, ešte pred možnosťou vzniku.  Ak sa už dieťa jej obeťou stalo, je nutné príkladne, efektívne a adresné potrestanie, ak si to situácia vyžaduje aj trestnoprávne. V prípade nutnosti treba u obeti zvažovať úplnú zmenu prostredia, aj za cenu zmeny školy, či sťahovania.

www.prevenciasikanovania.sk

nová internetová stránka – rady pre žiakov, rodičov a učiteľov, kontakty na odborníkov ...

„Existujú iba dva druhy

odkazov, ktoré môžeme